Maďarská kuchyně
Maďarsko je proslulé svými tradičními pokrmy, které jsou často poměrně pikantní. Historicky vychází z potřeb kočovných pastevců. Ti upřednostňovali jídlo, které se dá rychle a snadno uvařit a přitom člověka pořádně zasytí. Obvykle se připravovalo ve velkém objemu, odtud také pochází velká obliba kotlíků. V maďarské kuchyni se používá především vepřové nebo telecí maso a sladkovodní ryby jako jsou candát či kapr. Dále je hojně zastoupená zelenina především rajčata, papriky a dýně. Typické maďarské koření je mletá paprika, a to buď pálivá či sladká. Ta dodává jídlu charakteristickou červenou barvu. Zcela tradičním pokrmem je guláš, který bývá značně pikantní. Receptů na něj existuje nepřeberné množství a každoročně se pořádají soutěže o nejchutnější maďarský guláš. Pokrmy se často připravují na sádle a obvykle se do většiny z nich přidává také zakysaná smetana.
Tradičním pokrmy jsou, kromě již zmíněného guláše, také tokáň, paprikáš a perkelt. Perkelt představuje dušené maso s paprikou. Je podobný guláši, ale nebývá zahuštěn moukou. Může se podávat jak s různými přílohami, tak i s chlebem. Obvykle je připraven z vepřového nebo hovězího masa. Paprikáš by se dal přirovnat k českému kuřeti na paprice. Základ tvoří kuře, paprika, rajče a také smetana.
Tokáň je opět varianta omáčky a hovězího masa na zelenině. Obvykle se podává s rýží či těstovinami, ale můžeme jej servírovat i s tradičními maďarskými haluškami nebo nočky. Zcela mimořádnou specialitou jsou pak vyhlášené maďarské klobásy. Tyto lahodné uzeniny se opět vyznačují svou červenou barvou a pikantní chutí. Tradiční je maďarská čabajka. Je vyrobena z vepřového masa, typicky z plemene mangalica, které se v Maďarsku hojně pěstuje. Další neméně známou uzeninou je uherský salám, u nás velmi oblíbený a tradičně nazývaný „uherák“.