Můžeme být dobrými rodiči, můžeme hlídat večerku našich ratolestí, můžeme kontrolovat jejich stravu, ale to co dělají na internetu, se kontroluje podstatně hůř. Malé děti nemají rozum a nerozlišují citlivé, osobní a zcela normální informace. Jak všichni dobře víme, děti jsou upřímné a pokud se jich někdo na něco zeptá, prostě bez ostychu odpoví.
· Počítač pod dohledem – pokud budete mít jeden společný počítač, který bude umístěn na veřejném místě (jako je například kuchyň, či obývák), budete neustále vědět, co vaše dítě dělá či jaké hraje hry. Pokud si s někým bude psát, zjistíte snadno i to.
· Používejte časovač vypnutí wifi – pokud nastavíte čas vypnutí, budete mít jistotu, že vaše dítě neponocuje a opravdu spí
· Vynechejte data – pokud to není opravdu nutné, nepořizujte vašemu dítku mobilní data. Ztratíte tak kontrolu nad tím, kolik času na internetu denně tráví, s kým se baví a co si s kým posílá
· Hlídejte aplikace – pokud budete mít možnost, omezte aplikace, které si vaše dítě smí a nesmí do mobilu stáhnout. Některé hry jsou moc brutální, jiné aplikace jsou pro děti zkrátka nevhodné a mají špatný vliv na správný vývoj dítěte.
· Ochrana – v dnešní době již spousta antivirů nabízí i tak zvanou možnost „KidsSafety Online“. Jedná se o modul, který je možné přikoupit. V zásadě jde o to, že je automaticky blokován veškerý obsah (obrázky, stránky, videa…), který by mohl mít jakýkoliv špatný vliv na dítě. Jinými slovy, blokuje veškerý nevhodný obsah.
· Mluvte o tom! – nejdůležitější věc na závěr. Je bezpodmínečně nutné s dítětem o všech nástrahách internetu mluvit. Je třeba dbát na to, aby dítě pochopilo, že zdánlivě nevinný status „Dnes budu celý den sám doma“, může mít fatální následky. V lepším případě vás jen někdo vykrade, v tom horším bude zraněno i vaše dítě. Rodič musí mít na paměti, že to co jednou na internetu je, se velice těžko stahuje zpět. Například nahé fotky vašeho dítěte v 10 letech se s ním mohou táhnout celý život.