Escape Room, jak zní název u nás proslavených únikových her, rychle získává na oblibě. Jedná se o činnosti, které si sice můžete užívat také doma, tady ale vše bude součástí příběhu. A co víc, je zapojeno více lidí. A více lidí znamená větší zábavu. Co tedy vůbec jsou únikové hry?
Únikové hry jsou fyzické dobrodružné hry, které se inspirovali těmi počítačovými. Jste uzavřeni spolu s přáteli v nějaké místnosti a musíte se z ní v daném časovém limitu dostat pryč pomocí vyřešených hádanek, naleznutých indicií a stop. K dispozici máte svou logiku, důvtip, postřeh a také základnu kamarádů, známých či kolegů z práce. Každý přece přemýšlí trochu jinak a může tak různými způsoby přispět k celkovému řešení.
Výše již bylo uvedeno, že kromě týmu složeného z kamarádů a známých se může jednat také o cvičení teambuildingu v rámci týmu složeného ze spolupracovníků, dále se může jednat o originální formu rozlučky se svobodou, zpestření školních výletů či dětských táborů. Jedná se o originální, zábavný a zkrátka skvělý dárek k narozeninám či třeba Vánocům.
Z mnoha kvalitních únikovek jmenujme například únikovou hru Čáslav, kde je velmi oblíbená hra Enigma escape probíhající v časovém limitu 75 minut. Hra má dvě možnosti, mimo tu základní také další s názvem Dvojitý agent, díky čemuž zjistíte, zda váš kolega je skutečně ten, za kterého se vydává, či nikoliv.
A jak hrát a hlavně – jak vyhrát? Základním stavebním kamenem je spolupráce a dobrá komunikace. Tyto dva pilíře vám pomůžou mít neustále přehled o tom, co se v místnosti děje, na čem je třeba zapracovat a na čem již kdo dělá. Pokud nemůžete sami něco vyřešit, využijte nápadů ostatních v místnosti. Vždyť jedna a ta samá věc může v ostatních vyvolat jiné nápady, pocity a myšlenky. A pokud ten daný nápad není řešením, může být inspirací pro další nápad, který již danou záhadu vyřešit dokáže.