Každý z nás pravděpodobně někdy bude uvažovat o bydlení. Je to zřejmě snem každého. Osamostatnit se od rodičů, vylétnout z hnízda, najít si svou životní lásku a být ve svém. Pro mnohé z nás je však tento sen značně neuskutečnitelný, a to hlavně z finančního hlediska. Peníze jsou tedy stěžejní nejen v tomto, ale také ve všech ostatních případech.
Pokud nemáme dostatek financí nebo rodiče, kteří nám s výstavbou alespoň po finanční stránce pomůžou musíme se poohlédnout jinde. Řešením v rámci bydlení je jednoznačně stavební spoření a speciálně pak úvěr ze stavebního spoření.
Spoření jako takové si může založit každý, získat však půjčku už není tak jednoduché. Pokud se zaměříme na klasické spoření je nejlepší si jej založit na konci roku. Když totiž pravidelně ročně vložíme na účet částku alespoň 20 000 Kč můžeme získat státní podporu ve výši 2 000 Kč. Nejedná se rozhodně o závratně vysoký bonus, ale kdo vám dnes poskytne peníze zdarma.
Spoření se uzavírá na dobu minimálně 6 let. To má své výhody i nevýhody, jelikož nám peníze nejsou k dispozici a nemůžeme je vybrat spoříme je po dobu šesti let. Pokud bychom totiž peníze předčasně vybrali došlo by k porušení smlouvy. Získali bychom samozřejmě vložené peníze plus úrok zpět, ale už nedostaneme bonusovou státní podporu. Je tedy výhodné spořit peníze po celou dobu platnosti smlouvy.
Ruku v ruce stavebního spoření jde také úvěr z tohoto produktu. Ten je podmíněn několika pravidly. Banky vyžadují, aby klient spořil po dobu minimálně dvou let. Pokud tak neučinil nemá nárok dosáhnout na standardní úvěr a může si vzít pouze úvěr překlenovací. Ten však není tak výhodný jako ten standardní.
Pokud tedy splňujeme veškeré podmínky jako požadovaná doba spoření, naspořeno alespoň 40 % z cílové částky a platební schopnost banka nám ráda poskytne zvýhodněný úvěr. Nevýhodou v tomto případě bývá účelovost. Jelikož produkt má v názvu stavební je možné jej využít pouze na účely výstavby. Tedy stavba domu, rekonstrukce nebo výstavba.