Ideální pro začátečníky – kdokoli se rozhoduje o tom, že začne s nakličováním semínek, měl by si vybrat druhy, s nimiž nemají začátečníci žádné potíže. Jde hlavně o pravidelné proplachování čistou vodou a náchylnost na tvorbu plísní. V podstatě vám vyklíčí každé semínko (pokud již není mrtvé, zasažené toxickými látkami nebo poškozené či rozpadlé), ale jde o to udržet proces klíčení v patřičné hygieně a v přijatelných podmínkách. Zkuste to pro začátek s fazolemi mungo https://www.nakliceno.cz/mungo/ nebo s hnědou čočkou. Fazolky nakupujte u osvědčených zdrojů, aby nebyly určeny pro sadbu na záhon a tudíž chemicky ošetřeny přípravky proti škůdcům. Výhodnější jsou označené jako BIO, kde jsou pěstitelské podmínky zdrojem patřičné výživy.
Máte-li doma malé děti, můžete je do tajů klíčících rostlinek zasvětit, a mohou tím získat i lepší vztah k přírodě a uvědomit si, že v každém semenu se ukrývá život. Můžete jim pak snáze vysvětlit, jaký zázrak je kupříkladu růst obrovského stromu, kdy z jediného drobného zrnka ukrytého v šišce vyroste statný smrk.
Zkuste to s miskami – teoreticky vám ke klíčení bude stačit odříznutá PET láhev, ale tam se plody špatně kontrolují na rozvoj plísní, a jsou navíc natěsnána na sebe ve vysoké vrstvě. Proudí tam špatně vzduch a plísně se tam snáze vytvoří. Výhodnější jsou plastové misky z certifikovaného, zdravotně nezávadného akrylátu. Jsou široké, prostorné, semínka do nich nasypete na dno pouze vedle sebe. Dno je vroubkované, takže po propláchnutí vodou se tu udrží pouze vlhkost, semena nejsou ponořena ve vodě a prakticky nezplesniví.
Výhodou misek je možnost klíčit více druhů rostlin současně, pokládají se na sebe do tří pater a v každém z nich může být něco jiného. Spodní miska slouží jako odkapávací nádoba. Proplachování provádějte pravidelně, alespoň dvakrát denně, tím se zárodky plísní takřka eliminují.